niedziela, 29 listopada 2015

R.I. ...?

Kolejna przygoda. Kilka tygodni temu wstawiłam wino z tarniny. Pięknie się prezentowało i miałam wobec niego ogromne wymagania. Niestety podczas robienia okazało się, że w domu brak cukru. Jedynie cukierniczka uratowała drożdże przed śmiercią głodową. No nic, mrożone powinny szybko się obudzić i zacząć działać. A brakujący cukier dosypię kiedyś tam jak dokupię.

Mijały dni, woda w rurce zamiast przesuwać się ku charakterystycznemu "blup" przemieszczała się ale w drugą stronę. Drożdże wydawały się działać mi na złość i wsysać wodę z rurki do środka. Bezczelność.

Kolejne dni, na powierzchni lekko brązowo-fioletowo-pochodnej wodzie zaczęły pojawiać się białe plamki. Nareszcie! Drożdże się obudziły!

He, he. Nie :)

Plamki rozrosły się tworząc biały kożuszek na powierzchni. Pleśń. Jako że to pierwsza moja taka przygoda zrobiłam to, co robi dziś każdy, kto patrzy w przyszłość i chce ocalić swoje wino. Przeszukałam internet. Ten zaś podpowiadał: dodaj drożdży, siarka, drożdże, siarka, wylej bo nic się z tym nie da zrobić, skoro nie potrafisz zrobić wina, to się za to nie bierz!

Mocno zdołowana, już pisałam R.I.P. w nagłówku kolejnego wpisu. Jednak chęć ocalenia wina była silniejsza.

Owoce nie puściły jeszcze zbyt dużej ilości soku, więc wylałam wodę wraz z maziowatą pleśnią. Umyłam butlę, przepłukałam owoce, ponownie do butli. Woda, owoce i znacznie więcej cukru!

Już po kilku dniach przyjemne "blup" kołysało mnie do snu.

Wnioski?
Nigdy nie pozwól by internet zniszczył Ci wino! :)

niedziela, 8 listopada 2015

Tarnina i nie wiem co dalej



Kolejny eksperyment winny, choć trunek ten jest już dość powszechny wśród wszelkiej maści winiarzy. Tym razem sięgnęłam po wiedzę z forum internetowego, w jednym tylko celu. Chodziło o odpowiedź na pytanie: czy z owoców należy wyciągać pestki? Okazało się, że ile winiarzy, tyle opinii. 
W moim przypadku przeważył argument, jakoby całe owoce nie powodowały zbyt intensywnego mętnienia wina. Mają też wpływ na szybsze uzyskanie klarowności trunku.
Żartuję, po prostu mi się nie chciało :)


Okazało się, że owoców nazbierałam za dużo i czeka mnie kolejna praca - dżem. Ale o tym nie tutaj.

Racji tego, że nigdy nie próbowałam wina z tarniny, użyłam butli 5 l.
Składniki to tradycyjnie owoce (coś około kilograma, nie ważyłam), cukier i woda.
Nauczona doświadczeniem ze śliwki węgierki, ograniczyłam ilość wody. Kolejne zalanie pokoju nie wchodzi w grę :)








 
 Poniżej tarnina pływająca w słodkiej wodzie...




... a dalej kompilacja postępu.
 

 

Muszę przyznać, że choć jestem niezwykle ciekawa efektu, przygotowanie tego wina nie było szczególnie ekscytujące. Owoce nazbierałam szybko i przyjemnych warunkach. Podłoga pozostała czysta, ani śladu rozdeptanych owoców i rozchlapanej po całej kuchni wody. Widać dreszczyk emocji to coś, czego tym razem mi zabrakło :)